Szukaj na tym blogu

Translate

sobota, 28 czerwca 2014

Risotto z kurkami, szpinakiem i bobem

Risotto to danie idealne. Istnieje nieskończona ilość jego wersji, można wykorzystać właściwie każde sezonowe warzywo, podać jako przystawkę lub (wbrew sztuce;) jako dodatek do głównego składnika w postaci kawałka mięcha lub ryby. Podstawowy zestaw to jedynie 5 składników (ryż, bulion, cebula, masło parmezan). Nie jest trudne w przygotowaniu, ale wymaga swego rodzaju wyczucia. Ugotowanie go "w punkt" jest kwestią praktyki i szczypty szczęścia:) Ryż odgrywa główna rolę, dlatego warto kupić produkt wysokiej jakości - porządny włoski ryż arborio. Dzięki niemu osiągniecie aksamitną, półpłynną konsystencję risotto.To dania, które sprawdza się zawsze, niezależnie od pory, okazji czy konsumenta:). Ma też swoją często niedostrzeganą zaletę - jego przygotowanie uspokaja. Kieliszek wina, muzyka i powolne mieszanie ma swój urok.
Ps. Jeżeli zawiedziecie się na ilości poszczególnych składników, nie wahajcie się zmienić  proporcje. To danie, które zawsze robię na wyczucie i Wy też zaczniecie:)



Składniki (na jedną duuużą porcje lub 2 mniejsze):
duża garść ryżu arborio
ok. 500 ml bulionu warzywnego lub drobiowego
pół szklanki wina
50 gram parmezanu tartego
2 płaskie łyżki masła
garść bobu
150-170 gram kurek
ok. 150-200 gram szpinaku świeżego
1 mała cebula
1 mały ząbek czosnku
oliwa

* ilość składników podaję orientacyjnie. Ilość bulionu prawie zawsze się różni (w zależności od rodzaju ryżu, powierzchni patelni, wielkości porcji). Należy zaufać intuicji i próbować, próbować i jeszcze raz próbować!

Przygotowanie:
1. Cebulę kroimy w drobną kosteczkę. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oliwy i 1 łyżkę masła na sporym ogniu. Wrzucamy cebulę i za chwilę dodajemy wyciśnięty przez praskę czosnek. Cebula ma się jedynie zeszklić.
* bulion trzymamy na małym ogniu, ma być ciepły, ale gotujący się.
2. Na patelnię dorzucamy ryż, mieszamy. Podsmażamy go ok. 2-3 minut, ma zrobić się szklisty. Nie będzie zupełnie przeźroczysty, ale przestanie być jednolicie biały. To ważny etap, jeśli będziemy szklić ryz za krótko risotto nie osiągnie pożądanej aksamitnej konsystencji.
3. Kiedy ryż będzie odpowiednio podsmażony wlewamy wino i natychmiast zmniejszamy ogień (ok. 4-5 w skali 13 na mojej kuchence).
4. Kolejny etap to powolne dolewanie i mieszanie. Stopniowo dolewamy po jednej łyżce wazowej bulionu, nieustannie powoli mieszając, aż porcja płynu wchłonie się w większości. To etap kiedy należy być cierpliwym i pić wino;)
5. W między czasie oczyszczamy kurki i podsmażamy je na odrobinie oliwy przez ok. 10 min na sporym ogniu. Delikatnie je solimy i pieprzymy. Dodajemy je do ryżu kiedy będzie na w pół miękki (nie al dente - taki ma być docelowo- a stawiający opór pod zębem, ale nie prawie surowy).
6. Na patelnię po kurkach wrzucamy oczyszczony szpinak i podsmażamy go, aż zmięknie i znacznie zmniejszy objętość, utrzymując jednak wilgoć.
7. Kiedy ryż będzie prawie gotowy (powinien być al dente tzn. stawiać delikatny opór pod zębem) dorzucamy szpinak, ser i masło. Delikatnie mieszamy, przykrywamy całość, wyłączamy ogień i zostawiamy na około 5 minut.
8. Risotto nakładamy łyżką na płaski talerz (powinno lekko się rozlewać; ziarna ryżu mają być sprężyste, a jednocześnie na tyle miękkie, aby nie stawiały zbytniego oporu pod zębem) i posypujemy dodatkową porcją startego parmezanu. Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz